Målrig “stilleaften” i Sparkær

Fredag aften er døbt “stilleaften” med de to placeringskampe. Men i aften gik det absolut ikke stille af i kampen om 7. pladsen, som Mønsted vandt med 6-5 over Løgstrup efter 5-4 føring ved pausen. En jævnbyrdig affære med to absolut gavmilde forsvar, som gav maksimal underholdning for tilskuerne. Mønsted havde hentet Martin Harritz ind til kampen, og han kvitterede med 4 scoringer, der bragte ham langt op på topscorerlisten. Gavmildheden startede allerede efter 7 min. hvor Rasmus Dudeck med en inderside trillede bolden i eget net. Han tog dog senere revanche med en scoring til 5-5. Se alle målscorere under Program/Kampfakta.


Martin Harritz har scoret et af sine 4 mål og lykønskes af en anden Mønsted målscorer, Nicklas Lausen.

Mønsted-træner Jens Peder Lausen:
Det var godt fremad på banen, hvor vi får skabt mange gode chancer i 1. halvleg. Desværre er præstationen bagude lige så dårlig, som vi er gode fremad. Ingen aftaler holdes i forsvaret, og det resulterer også i, at Løgstrup får scoret 5 mål. Godt turneringen er slut nu, så vi kan komme på træningsbanen og få øvet til turneringen starter inden længe.

Løgstrup-træner Steffen Aaby:
En vild 1. halvleg, hvor der var plads i begge ender. Vi havde aftalt, at der skulle arbejdes hårdt. Da det blev 1-4 efter 27 min. havde jeg mine bange anelser, men drengene hev op i sig selv og kom tilbage. Ikke det FC vi havde håbet på resultatmæssigt, men vi har spillet tre gode kampe og en, hvor det ikke var godt nok. Nu ser vi frem til næste lørdag, hvor Skals venter i turneringen. 1000 tak for endnu et fantastisk Fjends Cup. Vi glæder os allerede til næste år.

I kampen om 5. pladsen lykkedes det for HBI at avancere efter de seneste tre års 7. plads. Det skete med en 3-1 sejr over Borup efter 1-1 ved pausen. Se målscorere under Program/Kampfakta.


HBI-anfører Martin Christensen i kamp om bolden med Borup-træner Jesper Lindegaard.

HBI-træner Rasmus Mouritsen:
To hold der var præget af afbud, og der var til tider lidt sommerkamp stemning, og man kunne godt se, det var 5. pladsen og ikke 1.pladsen, dr blev spillet om. Selvom der til tider også blev gået til stålet. vi kommer bagud på deres første chance, men jeg synes, at vi var ovenpå og i kontrol kampen igennem og vandt fortjent. Vi har fået mange i gang. Tak for endnu et fantastisk Fjends Cup.

Flemming Lund, assistenttræner, Borup:
Dagens kamp om 5/6 pladsen brugte vi til og få flere af vores 2. holds spillere i gang, men selvom vi fik en okay start og et godt mål og en føring af Markus Enevoldsen, kunne jeg se, holdet manglede det sidste gnist og vilje. Så en fortjent Hersom/B sejr. Synes generelt, vi har spillet en fin turnering, hvor vi burde og havde fortjent at have været med i min. semifinalerne. Vi takker for dette års Fjends Cup og vender stærkt tilbage. Hvor vi jo møder flere af holdene i den kommende turneringen.

-hp